Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Stowarzyszenie "Nasze Psary"” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Zwyczaje i obrzędy w Psarach”

 

Psarskie Suzaje, 1954 r. - 1

Kolekcja (zbiór/zespół): Stowarzyszenie "Nasze Psary", Słowa kluczowe: suzaje, Psary, zwyczaje ludowe


Przebierańcy tzw. "Suzaje" w Psarach - udostępniło Stowarzyszenie "Nasze Psary". Suzaje są zwyczajem kultywowanym kiedyś we wsiach wschodniej części powiatu chrzanowskiego. Suzaje chodziły po wsi przez ostatnie trzy dni karnawału, aż do środy popielcowej. Dziewczyny przebierały się za mężczyzn, a chłopcy za kobiety. Wszystko było ,,na opak". W Psarach chyba panował deficyt suzajów rodzaju męskiego, na co wskazują zdjęcia. Są na nich dziewczyny w strojach cygańskich, obok tych przebranych za chłopakow. Suzaje chodziły po domach i obejściach czyniąc różne psikusy, śpiewając ludowe przyśpiewki. Domownicy obdarowywali suzaje jajami, nabiałem, ciastami czy faworkami. Pełnoletnie suzaje mogły liczyć na kieliszek czegoś mocniejszego. Obecnie zwyczaj suzajów zanika, choć według opowiadań pana Jerzego Miernika na Nowej Wsi jeszcze kilka lat temu pojawiały sie ich orszaki. Na podstawie tekstu "Zwyczaje i obrzędy" ze strony internetowej Stowarzyszenia "Nasze Psary" http://psary.trm.net.pl/index.phpoption=com_content&view=article&id=216&Itemid=56&lang=pl






Nazwa dokumentu: Psarskie Suzaje, 1954 r. - 1
Dział: Zbiór środowiskowy
Kolekcja (zbiór/zespół): Stowarzyszenie "Nasze Psary"
Teczka (jednostki archiwalna): Zwyczaje i obrzędy w Psarach
Numer ID: CATL 44 B / 13.2.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1954-01-01 - 1954-02-28
Miejsce wytworzenia: Psary (w gminie Trzebinia)
Typ dokumentu: fotografia
Powiązania: CATL 44 B / 175.276.3
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniło Stowarzyszenie "Nasze Psary"
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: suzaje, Psary, zwyczaje ludowe
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscu



Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Zwyczaje i obrzędy w Psarach"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.