Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Urszula Skubis” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Korespondencja rodu Zieleniewskich - Wolanka”

 

Vânătorea Iui Butean - karta pocztowa z 1910 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Urszula Skubis, Słowa kluczowe: Zieleniewscy, Polska - Trzebinia, Wolanka, Rumunia-Sybin, pocztówka


"Vânătorea Iui Butean", a właściwie Vânătoarea lui Buteanu - szczyt w Górach Fogaraskich, w Karpatach Południowych, leżący w centralnej Rumunii i będący dziewiątym co do wysokości szczytem całej Rumunii. Karta pocztowa (tu widoczny awers i rewers) , datowana "Sybin 8/VII.910", została wysłana do Mariana Zieleniewskiego, zamieszkałego wówczas w Wolance, na terenie Galicji. Niektóre z kart znajdujących się w zbiorze zawierają dokładny adres: "Wolanka koło Borysławia". Chodzi zatem o ówczesny przysiółek Wolanka, który wszedł później w skład w skład Tustanowic - jednej z dzielnic Borysławia. Borysław zaś to było wówczas miasto w powiecie drohobyckim, w województwie lwowskim (na jego pd. wsch. krańcu). Zostało potwierdzone badaniami historycznymi (S.Orłowski, "Dwór Zieleniewskich wczoraj i dzisiaj". Trzebinia 2002, s. 10-11), że Zieleniewscy przybyli do Trzebini właśnie z Borysławia, a we Lwowie ród Zieleniewskich posiadał jedną z fabryk (spółka akcyjna "Ludwik Zieleniewski" - maszyny, kotły, wagony). Kartę wysłano z miejscowości Sybin (rum. Sibiu) - jest to miasto leżące nad rzeką Cibin w Siedmiogrodzie czyli w Transylwanii, około 20 km od Gór Fogaraskich. Po przyłączeniu Siedmiogrodu do Austrii w 1699 roku Sybin pełnił rolę stolicy regionu. W tym czasie przyjęła się niemiecka nazwa miasta (Hermannstadt), która była używana wraz z oficjalną węgierską – Nagyszeben. Po przegranej przez Austro-Węgry I wojnie światowej Siedmiogród został w 1919 roku przyłączony do Rumunii, ale nadal dużą część populacji Sybinu stanowili Niemcy. Po drugiej wojnie światowej większość z nich wyemigrowała do RFN. Z karty pocztowej wynika, że nadawcy byli w górach 8 dni i połowę drogi mają za sobą. "Pogoda śliczna, a góry jeszcze ładniejsze". Mamy też dokładną informację :"Na szczycie, który posyłam (2508 m) byliśmy przedwczoraj". Jest też zapisek, że nadawcy jadą właśnie w kierunku Czerwonej Wieży, a następnego dnia dalej na Retezat. Prawdopodobnie chodzi tu o rumuńska wioskę Turnu Rosu - co po polsku znaczy "czerwona wieża" - stanowiącą punkt wypadowy na szlak górski, a także o Varful Retezat (Szczyt Retezat, 2482 m), stanowiący malowniczy szczyt szczyt pasma o tej samej nazwie - jednego z najwyższych pasm w Karpatach. Dokument Udostępniła Urszula Skubis.


Nazwa dokumentu: Vânătorea Iui Butean - karta pocztowa z 1910 r.
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Urszula Skubis
Teczka (jednostki archiwalna): Korespondencja rodu Zieleniewskich - Wolanka
Numer ID: CATL 44 A / 32.2.1
Sygnatura: brak
Autor: podpisy dwóch osób - nieczytelne [ jeden z nich to prawdopodobnie "Tadzio"]
Data wytworzenia: 1910-07-08
Miejsce wytworzenia: Sybin (miejscowość w Rumunii)
Typ dokumentu: korespondencja
Język: pol
Powiązania: CATL 44 A / 32.1.1
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Urszula Skubis
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Zieleniewscy, Polska - Trzebinia, Wolanka, Rumunia-Sybin, pocztówka
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Korespondencja rodu Zieleniewskich - Wolanka"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.