Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Jadwiga i Tadeusz Wrońscy” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Związek Strzelecki”

 

Związek Strzelecki - 1

Kolekcja (zbiór/zespół): Jadwiga i Tadeusz Wrońscy, Słowa kluczowe: Związek Strzelecki, Gmina Trzebinia


Prawdopodobnie jest to zebranie Związku Strzeleckiego, rekrutującego członków z terenu Krza, Wodnej, Trzebionki i Sierszy. Osoba po prawej stronie (prawdopodobnie prelegent) posiada na lewym ramieniu naszywkę w formie tarczy z orłem. Najprawdopodobniej jest to tzw. odznaka taktyczna Związku Strzeleckiego, występująca w dwóch formach: wyjściowej - orzeł srebrny w koronie na tarczy czerwonej (amarantowej) oraz polowej - orzeł czarny w koronie na tarczy oliwkowozielonej. Odznaki te nosili w latach 30. ubiegłego wieku członkowie Związku Strzeleckiego, a były one naszywane na lewym ramieniu. Poza prelegentem naszywki te można dostrzec na lewym ramieniu chłopców w pierwszym szeregu (pierwszych trzech od lewej). W latach 1918-1939 Związek Strzelecki był organizacją paramilitarną, nawiązującą do tradycji związku o tej samej nazwie, działającego w latach 1910-1914, a zrzeszającego pozaszkolną, przedpoborową młodzież (głównie wiejską i rzemieślniczą). Związek Strzelecki prowadził działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Podlegał Ministerstwu Spraw Wojskowych i należał do Polskich Związków Sportowych. Był on ściśle związany z obozem J. Piłsudskiego, dlatego też nie jest zaskoczeniem fakt, że w tle zdjęcia widoczny jest portret Józefa Piłsudskiego (pierwszy od lewej), Naczelnika Państwa w latach 1918-1922 oraz premiera Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926-1928 i 1930. Następny w kolejności (w środku) wisi portret Ignacego Mościckiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926-1939. Trzecim od lewej portretem jest prawdopodobnie portret Edwarda Śmigłego-Rydza, Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w latach 1935-1939. W ostatnim okresie II Rzeczypospolitej wokół osoby generała, a później marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza,był budowany kult jednostki. Polegał on na przedstawianiu tego wojskowego jako znakomitego dowódcy i przywódcy politycznego całego narodu polskiego, a przede wszystkim kontynuatora myśli i działań Józefa Piłsudskiego. Kult Śmigłego-Rydza funkcjonował w propagandzie aparatu państwowego i ideologii Obozu Zjednoczenia Narodowego, a wizerunki Śmigłego-Rydza pojawiały się często na plakatach rozwieszanych na ulicach oraz portretach umieszczanych w instytucjach państwowych. Ponieważ na opisywanym zdjęciu pojawiają się portrety wszystkich trzech polityków, musiało ono zostać wykonane w latach 1935-1939, ponieważ tylko w tym okresie zajmowali oni jednocześnie kluczowe stanowiska rządowe: premiera (Piłsudski), prezydenta (Mościcki) i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych (Śmigły-Rydz), powołanego na to stanowisko 12 maja 1935 r. Ponad portretami wisi godło Rzeczypospolitej (orzeł w koronie).Fotografię udostępnili państwo Wrońscy z Krza (dzielnica Trzebini), personalia osób przedstawionych na zdjęciu nie sa znane.


Nazwa dokumentu: Związek Strzelecki - 1
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Jadwiga i Tadeusz Wrońscy
Teczka (jednostki archiwalna): Związek Strzelecki
Numer ID: CATL 44 A / 10.4.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1935-05-12 - 1939-09-01
Wytwórca: Związek Strzelecki
Miejsce wytworzenia: teren obecnej gminy Trzebinia (prawdopodobnie)
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostpnili J.T Wrońscy
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Związek Strzelecki, Gmina Trzebinia
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Związek Strzelecki"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.