Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Karolina Wojciechowska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Parafia Piotra i Pawła w Trzebini oraz uroczystości religijne”

 

Przed budynkiem Ochronki

Kolekcja (zbiór/zespół): Karolina Wojciechowska, Słowa kluczowe: przedszkole, ochronka, Siostry Służebniczki, Trzebinia


Grupa dzieci przed budynkiem ochronki w Trzebini w towarzystwie Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Brak informacji o dacie i osobach przedstawionych na fotografii. Z danych historycznych wynika, że w roku 1911 zawiązało się - z inicjatywy ks. Proboszcza Maksymiliana Boka - Towarzystwo "Ochronka dla małych dzieci pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny". Natomiast dopiero 1 października 1913 roku ks. Maksymilian Bok, jako przewodniczący Towarzystwa, zwrócił się do Kurii Krakowskiej o pozwolenie prowadzenia Ochronki oraz sprowadzenie do jej obsługi Sióstr Służebniczek Starowiejskich Najświętszej Marii Panny. Jest to zakon powstały z inicjatywy Edmunda Bojanowskiego w 1850 roku, a jednym z jego głównych celów - od początku istnienia - jest prowadzenie ochronek i wychowanie dzieci w duchu katolickim. Pierwsze siostry przybyły do Trzebini 21 października 1913 roku. Ochronka dysponowała własnym budynkiem - widocznym na omawianej fotografii - a uczęszczało do niej średnio 70 dzieci. Ochronka działała bez przeszkód do II wojny światowej. W 1941 roku Niemcy przeznaczyli budynek Ochronki na kwatery dla wojska, a w rok później urządzili w nim przedszkole dla niemieckich dzieci. Po wojnie siostry ponownie uruchomiły przedszkole w 1945 r. Jednakże w 1962 roku siostrom odebrano przedszkole, a w czerwcu 1963 roku otrzymały również wypowiedzenie z pracy. W budynku do dnia dzisiejszego działa przedszkole - obecnie pod nazwą: Przedszkole Samorządowe nr 2 - najstarsze w gminie Trzebinia, a ulica przy której mieści się to przedszkole nadal nosi nazwę "Ochronkowa". Reasumując, zdjęcie nie mogło powstać wcześniej niż w październiku 1913 r., ani później niż w czerwcu 1963 r. Osoby, które mogłyby pomóc w dokładnym ustaleniu daty powstania fotografii prosimy o kontakt. Na prezentowanej fotografii siostry występują jeszcze w starszej, tradycyjnej wersji habitu, obecnie nieużywanej. Dokument udostępniła Karolina Wojciechowska.


Nazwa dokumentu: Przed budynkiem Ochronki
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Karolina Wojciechowska
Teczka (jednostki archiwalna): Parafia Piotra i Pawła w Trzebini oraz uroczystości religijne
Numer ID: CATL 44 A / 35.1.1
Sygnatura: brak
Autor: b. a.
Data wytworzenia: 1913-10-21 - 1963-06-30
Wytwórca: Ochronka Sióstr Służebniczek NMP
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Karolina Wojciechowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: przedszkole, ochronka, Siostry Służebniczki, Trzebinia
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Parafia Piotra i Pawła w Trzebini oraz uroczystości religijne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.