Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Karolina Wojciechowska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Parafia Piotra i Pawła w Trzebini oraz uroczystości religijne”

 

Drugi "Dzień Rekolekcyjny" - Trzebinia 30.08.1931

Kolekcja (zbiór/zespół): Karolina Wojciechowska, Słowa kluczowe: Trzebinia, uroczystość religijna, lata 30. XX w.


Fotografię wykonano w Trzebini, 30 sierpnia 1931 r., prawdopodobnie podczas obchodów "Dnia Rekolekcyjnego" (z oryginalnego podpisu, uwidocznionego na kliszy, z dużym prawdopodobieństwem można odczytać tylko miejsce i datę). Data widoczna u dołu fotografii ("Trzebinia, 30 VIII.1931"), wskazuje, że zdjęcie dokumentuje drugi "Dzień Rekolekcyjny". Zarówno pierwszy, jak i drugi "Dzień Rekolekcyjny" były zorganizowane z inicjatywy salwatorianina, ks. Czesława Małysiaka i miały propagować domy rekolekcyjne dla "wszystkich stanów". Osoba inicjatora wskazywałaby, że zdjęcie wykonano na terenie parafii Najśw. Serca Jezusa (prowadzonej przez o.o. Salwatorianów). Tłem nie mogła być jednak ani ściana kościoła, gdyż początkiem lat 30. XX stulecia było wzniesione tylko prezbiterium (o innym układzie okien), ani ściana Domu Rekolekcyjnego św. Józefa (wówczas był to dom parterowy, przebudowany z dawnej stajni). Być może fotografię wykonano na tle tylnej ściany dawnego kolegium salwatoriańskiego, gdzie na parterze mieściła się kaplica. W późniejszym okresie (1937-1938), do tylnej ściany dawnego kolegium dobudowano budynek drukarni, likwidując przy okazji część okien - co powoduje, że wspomnianą tezę trudno obecnie potwierdzić. Na uroczystość przybyły ze swoimi sztandarami lokalne stowarzyszenia. Ksiądz stojący po prawej (bez nakrycia głowy) - przed sztandarem harcerskim - to były Proboszcz parafii Piotra i Pawła w Trzebini, Tomasz Czaplicki (zamordowany w 1939 r.) - kościół salwatorianów stał się bowiem kościołem parafialnym dopiero od 1958 r. Ksiądz stojący za kapłanem przepasanym szerokim pasem to ks. Florian Kosobudzki (salwatorianin). Natomiast w pierwszym szeregu, pośrodku siedzi biskup Adam Stefan Sapieha, ówczesny metropolita krakowski (piąty od lewej, z dłońmi wspartymi na brewiarzu). Obok metropolity - czwarty od lewej, nieco cofnięty w tył - siedzi prawdopodobnie ks. Czesław Małysiak (główny organizator uroczystości). Dokument udostępniła Karolina Wojciechowska.


Nazwa dokumentu: Drugi "Dzień Rekolekcyjny" - Trzebinia 30.08.1931
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Karolina Wojciechowska
Teczka (jednostki archiwalna): Parafia Piotra i Pawła w Trzebini oraz uroczystości religijne
Numer ID: CATL 44 A / 35.1.19
Sygnatura: brak
Autor: b. a.
Data wytworzenia: 1931-08-30
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Karolina Wojciechowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Trzebinia, uroczystość religijna, lata 30. XX w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Parafia Piotra i Pawła w Trzebini oraz uroczystości religijne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.