Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Karolina Wojciechowska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Parafia Piotra i Pawła w Trzebini oraz uroczystości religijne”

 

Przed kościołem w Trzebini (?)

Kolekcja (zbiór/zespół): Karolina Wojciechowska, Słowa kluczowe: Trzebinia, parafia Piota i Pawła


Grupa księży i parafian z księdzem Proboszczem Tomaszem Czaplickim (w pierwszym szeregu, czwarty od lewej). Tuż obok Proboszcza Czaplickiego (czwarta od prawej) stoi jego macocha - Amalia Czaplicka - która pełniła na plebanii funkcję gospodyni. Stojący za Proboszczem (w drugim szeregu) mężczyzna z wąsami to ówczesny organista, Stanisław Wąsala. A trzecia od lewej stoi jego małżonka - organiścina Wąsalowa. Kapłan pierwszy od prawej to prawdopodobnie ks. Feliks Piątek. W tle, tuż za grupą osób, widoczny jest stos cegieł, co wskazywałoby na wykonanie fotografii w okresie budowy nowego kościoła w trzebińskiej parafii Piotra i Pawła. Budowę kościoła rozpoczęto w 1928 roku, a w 1933 stały już mury w stanie surowym. Na budowę świątyni spływały też datki w naturze - np. właściciele miejscowych cegielni ofiarowywali cegły (uczynił to nawet Żyd Mandelbaum, wówczas Burmistrz Trzebini). Być może fotografia uwiecznia moment ofiarowania parafii tego typu datku. Zdjęcie musiało powstać w latach 1928-1939, gdyż 12 października 1939 roku zostali zamordowani na plebanii w Trzebini: ks. Proboszcz Tomasz Czaplicki, jego macocha i zarazem gospodyni, Amalia Czaplicka, ks. Feliks Piątek (widoczni na opisywanym zdjęciu) oraz kościelny, Tadeusz Rejdych. Dokument udostępniła Karolina Wojciechowska.


Nazwa dokumentu: Przed kościołem w Trzebini (?)
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Karolina Wojciechowska
Teczka (jednostki archiwalna): Parafia Piotra i Pawła w Trzebini oraz uroczystości religijne
Numer ID: CATL 44 A / 35.1.3
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1928-05-01 - 1939-08-31
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Karolina Wojciechowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Trzebinia, parafia Piota i Pawła
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Parafia Piotra i Pawła w Trzebini oraz uroczystości religijne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.