Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Stowarzyszenie "Nasze Psary"” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Lodziarnia Maksa Kravca w Krakowie ”

 

Lodziarnia Maksa Kravca w Krakowie - 1

Kolekcja (zbiór/zespół): Stowarzyszenie "Nasze Psary", Słowa kluczowe: okupacja, lodziarnia, Kraków


Pracownicy Lodziarni Maksa Kravca w Krakowie. Pierwsza z lewej Wanda Urlata - babcia udostępniającego fotografię Tomasza Piszczka (ze Stowarzyszenia "Nasze Psary"). Właściciel pochodził z północnych Włoch, a w Krakowie pojawił sie jeszcze przed wojną. Posiadał on wytwórnie lodów produkującą z włoskich półfabrykatów firmy "Luigi Olivo". Siedziba firmy Maksa Kravca mieściła się w Krakowie przy ul. Czystej. Znajdowało się tam również biuro, magazyny, sortownia i mała stołówka dla pracowników. Poza tym Włoch dysponował jeszcze ekskluzywnymi lodziarniami przy ul. Basztowej, ul. Wolskiej, ul. Starowiślnej i ul. Floriańskiej. Lodziarnie Maksa w czasie okupacji były "Nur fir deutche", co oznaczało, że klientami mogli być wyłącznie Niemcy, folksdojcze i młodzież z Hitlerjugend. Zaplecze lodziarni przy ul. Basztowej często jednak odwiedzali partyzanci. Niemieccy klienci oczywiście nie wiedzieli, że w tym samym czasie na zapleczu szatni przesiadywali konspiratorzy, którzy dostawali się tam niepostrzeżenie przez inną kamienicę, która graniczyła z lodziarnią przy ul. Basztowej. Nieznane Niemcom wejście wiodło od strony Starego Kleparza. Gdy w lodziarni pojawiała sie kontrola ulatniali sie tą sama droga ostrzegani przez szatniarza. Wanda Urlata pracowała w przedsiębiorstwie Włocha od 1942 do 1947 roku, w lodziarniach przy ul. Basztowej, ul. Wolskiej i ul. Czystej.Opracowane na podstawie artykułu Tomasza Piszczka zamieszczonego w Internecie pod adresem: http://www.geneis.pl/opowiesci-z-kamienicy/69-historia-pewnej-lodziarni


Nazwa dokumentu: Lodziarnia Maksa Kravca w Krakowie - 1
Dział: Zbiór środowiskowy
Kolekcja (zbiór/zespół): Stowarzyszenie "Nasze Psary"
Teczka (jednostki archiwalna): Lodziarnia Maksa Kravca w Krakowie
Numer ID: CATL 44 B / 13.9.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1942-01-01 - 1947-12-31
Miejsce wytworzenia: Kraków
Typ dokumentu: fotografia
Powiązania: CATL 44 B / 175.369.2
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka -udostępniło Stowarzyszenie Nasze Psary
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: okupacja, lodziarnia, Kraków
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Lodziarnia Maksa Kravca w Krakowie "
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.