Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Teresa Jelonek” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Ksiądz Mieczysław Noworyta - działacz opozycji”

 

Ks. Mieczysław Noworyta - działacz opozycji 1

Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Jelonek, Słowa kluczowe: Sucha Beskidzka, Kraków, Mszana Dolna, Trzebinia, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej, ks. Mieczysław Noworyta


Zdjęcie przedstawia ks. Mieczysława Noworytę (pierwszy z prawej) w gronie rodzinnym - bratowa Helena i brat Feliks. Ksiądz Noworyta urodził się w w Trzebini w 1906 r., a został wyświęcony w 1939 roku w Krakowie. Był wikarym w Niegowici, Milówce i Suchej Beskidzkiej. Podczas okupacji niemieckiej kapelan w szpitalu polowym. W 1945 roku - w wyniku decyzji księdza kardynała Adama Sapiehy - objął funkcję sekretarza generalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej (KSMM), które z chwilą reaktywowania zostało poddane inwigilacji Urzędu Bezpieczeńsstwa. W czasie przygotowań do procesu kurii krakowskiej,pod koniec 1952 roku pracownicy WUBP dokonali rewizji w siedzibie KSMM przy Zwierzynieckiej w Krakowie oraz w mieszkaniu ks. Noworyty, którego aresztowano. Księdza i całe środowisko KSMM oskarżono o szpiegostwo oraz gromadzenie literatury godzącej w system komunistyczny. Oficerowie bezpieki próbowali podczas sledztwa wykorzystać księdza Noworytę do procesu kurii - ale bezskutecznie. Ksiądz całą winę za „działalność antypaństwową” KSMM wziął na siebie. W dniu 30 czerwca 1953 roku został przewieziony - wraz z księżmi Tadeuszem Kurowskim oraz Rudolfem Schmidtem - do Warszawy,gdzie postawiono mu zarzuty szpiegostwa na rzecz USA. Po kilku tygodniach księży zwolniono z aresztu, a następnie 7 lutego 1953 roku zlikwidowano KSM. Ksiądz Noworyta do roku 1958 roku pełnił funkcje prefekta Krakowskiego Seminarium Duchownego. W 1960 roku rozpoczął pracę w Mszanie Dolnej, gdzie prowadził koło ministrantów. Dziekan i prałat. Zmarł w lutym 1980 roku. Fotografię udostepniła krewna z Trzebini - Teresa Jelonek.


Nazwa dokumentu: Ks. Mieczysław Noworyta - działacz opozycji 1
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Jelonek
Teczka (jednostki archiwalna): Ksiądz Mieczysław Noworyta - działacz opozycji
Numer ID: CATL 44 A / 6.1.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC, udostępniła Teresa Jelonek
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Sucha Beskidzka, Kraków, Mszana Dolna, Trzebinia, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej, ks. Mieczysław Noworyta
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Ksiądz Mieczysław Noworyta - działacz opozycji"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.