Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Krystyna Kowalik” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Okres po II wojnie światowej”

 

Willa NOT w Sierszy

Kolekcja (zbiór/zespół): Krystyna Kowalik, Słowa kluczowe: Willa NOT, Siersza, Trzebinia, Romoccy, dyrekcja kopalni


Zdjęcie przedstawia tak zwaną "Willę NOT" w Sierszy,zostało wykonane prawdopodobnie w latach 50. Widoczny na zdjęciu budynek został wzniesionyw poczatkach XX stulecia przez hrabiów Potockich i zamieszkiwali w nim - aż do II wojny światowej - kolejni dyrektorzy kopalni węgla kamiennego: Antoni Schimitzek (w latach 1906-1919), Michał Dunajecki (w latach 1919-1932)Paweł Romocki (1932-1938) oraz Zdzisław Krudzielski. Po drugiej wojnie światowej w willi umieszczono przedszkole (działające tam do 1960 r.), a następnie zajęło ją Stowarzyszenie i Inżynierów i Techników Górnictwa. W tym okresie postała tam Naczelna Oganizacja techniczna i budynek zaczęto powszechnie nazywać willą NOT. Ta nazwa funkconuje po dzień dzisiejszy, choć od 1984 r. w budynku mieści się dom kultury. W czasie gdy willi mieszkał dyrektor Paweł Romocki, zamieszkiwała tam też jego rodzina - między innymi jego dwaj synowie, późniejsi bohaterowie Powstania Warszawskiego - Andrzej Romocki ps "Morro" i Jan Romocki ps. "Bonawentura". Historię "Willi NOT" zamieszczono w publikacji: A. Kostka, J. Piskorz, Trzebińskie historie. Trzebinia 2008.


Nazwa dokumentu: Willa NOT w Sierszy
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Krystyna Kowalik
Teczka (jednostki archiwalna): Okres po II wojnie światowej
Numer ID: CATL 44 A / 7.2.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Siersza (obecnie dzielnica Trzebini)
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC, udostępniła Krystyna Kowalik
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Willa NOT, Siersza, Trzebinia, Romoccy, dyrekcja kopalni
Dostępność: Oryginał dostępny na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Okres po II wojnie światowej"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.