Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Teresa Ichniowska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wydarzenia z dziejów Trzebini”

 

Trzebinia - pociąg ze zwłokami Żwirki i Wigury - 1

Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska, Słowa kluczowe: Trzebinia, dworzec PKP, Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura,


Dworzec w Trzebini – postój pociągu specjalnego ze zwłokami Żwirki i Wigury – wrzesień 1932. Franciszek Żwirko wraz ze Stanisławem Wigurą zginęli 11 września 1932, podróżując na zlot lotniczy do Pragi - w katastrofie w lesie pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna na Śląsku Cieszyńskim (na terenie Czechosłowacji) na skutek oderwania się skrzydła samolotu RWD-6 podczas burzy (miejsce to znane jest obecnie jako "Żwirkowisko"). Zostali pochowani w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie -w dniu 15 września 1932 r. - natomiast w Těrlicku (Cierlicku) znajduje się ich symboliczny grób. Fotografia przedstawia boczną ścianę dworca kolejowego, z widocznym napisem TRZEBINIA i pociągiem przybranym girlandami. Na odwrocie zdjęcia jest adnotacja: "Pociąg ze zwłokami śp.inż. Żwirki i Wigury, którzy zginęli tragiczną śmiercią lotnika w Cierlicku w Śl./Ciesz." Udostępniła Teresa Ichniowska.


Nazwa dokumentu: Trzebinia - pociąg ze zwłokami Żwirki i Wigury - 1
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska
Teczka (jednostki archiwalna): Wydarzenia z dziejów Trzebini
Numer ID: CATL 44 A / 20.1.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1932-09-11 - 1932-09-15
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: fotografia
Powiązania: CATL 44 B / 2.2.22
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Teresa Ichniowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Trzebinia, dworzec PKP, Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura,
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wydarzenia z dziejów Trzebini"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.