Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Mirosław Pabis” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Fotografie i dokumenty rodzinne”

 

Książka pracy (Arbeitsbuch) Marii Pabis

Kolekcja (zbiór/zespół): Mirosław Pabis, Słowa kluczowe: Myślachowice, Chrzanów, książka pracy, Arbeitsbuch, Maria Pabis


Książka pracy - czyli Arbeitsbuch - należąca do Marii Pabis z domu Kasprzyk - mieszkanki Myślachowic (obecnie miejscowość w gminnie Trzebinia), urodzonej w 1876 roku w Myślachowicach. Arbeitsbuch wprowadzono na terytorium III Rzeszy jako obowiązkowy dokument rejestrujący zatrudnienie osób dorosłych ustawą z 26 lutego 1935 roku. Po zajęciu Polski przez wojska niemieckie, wprowadzona została na terenach przyłączonych do Rzeszy (w Generalnej Guberni obowiązywała Arbeitskarte – „karta pracy”). Wystawiając Arbeitsbuch (książkę pracy), Arbeitsamt (w tym przypadku Cnrzanów – Krenau) na pierwszej stronie nanosił podwójny numer, którego pierwsza część była numerem Arbeitsamtu, druga zaś numerem karty ewidencyjnej w kartotece Urzędu Pracy – w przypadku Marii Pabis był to numer 440/026515. Przy rozpoczęciu pracy należało Arbeitsbuch doręczyć właścicielowi zakładu, który dokonywał w niej zapisów, podając datę rozpoczęcia pracy, charakter zatrudnienia, miejsce zamieszkania i ewentualne jego zmiany, datę zakończenia pracy. Nastepnie właściciel zakładu pracy o każdym wpisie powiadamiał Arbeitsamt, a ten nanosił nowe dane na znajdujące się w jego kartotekach karty ewidencyjne zatrudnionych. Jeśli pracownik był zatrudniany u więcej niż jednego pracodawcy, miejsce jego przechowywania znajdowało się u pierwszego zatrudniającego. W przerwach w zatrudnieniu Arbeitsbuch powinno się było zdeponować w Urzędzie Pracy. Dokument ( tu widoczna okładka i str. 3 z pieczęcią chrzanowskiego Arbeitsamtu) udostępnił Mirosław Pabis.


Nazwa dokumentu: Książka pracy (Arbeitsbuch) Marii Pabis
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Mirosław Pabis
Teczka (jednostki archiwalna): Fotografie i dokumenty rodzinne
Numer ID: CATL 44 A / 40.2.3
Sygnatura: brak
Autor: [podpis urzędnika nieczytelny]
Data wytworzenia: 1941 - 08 - 13
Wytwórca: Arbeitsamt Krenau (Chrzanów)
Miejsce wytworzenia: Chrzanów (Krenau)
Typ dokumentu: książeczka pracy
Język: ger
Powiązania: CATL 44 A / 40.2.1
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnił Mirosław Pabis
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Myślachowice, Chrzanów, książka pracy, Arbeitsbuch, Maria Pabis
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Fotografie i dokumenty rodzinne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.