Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Jolanta Piskorz” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Stary dom Matusików i Potockich”

 

Lucyna z Potockich Piskorz przed starym domem Matusików i Potockich w Trzebini

Kolekcja (zbiór/zespół): Jolanta Piskorz, Słowa kluczowe: dom Matusików i Potockich, Trzebinia


Fotografia przedstawia Lucynę z Potockich Piskorz - wówczas jeszcze nastolatkę z warkoczami - stojącą w pobliżu starego domu Matusików i Potockich w Trzebini. W tle widać mostek, budynki mieszkalne (po lewej), skarpę kolejową oraz zabudowania i kominy huty (po prawej). Również po prawej stronie widoczna jest prawdopodobnie jedna z ciotek, Helena z Matusików Bernhart. To właśnie z tego domu rodzina Potockich obserwowała egzekucję Żydów dokonaną pod skarpą kolejową - wspomnienia Lucyny Piskorz, dotyczące również tego wydarzenia, opublikowano w książce: A. Kostka, J. Piskorz, Tzebińskie historie. Trzebinia 2008, s.224-228. Po wojnie - ponieważ rodzina Potockich mieszkała już w budynku mydlarni przy ul. Długiej - widoczny na tej fotografii dom wynajęto i mieszkała w nim pani Spytowa. Kiedy władze miasta podjęły decyzję o budowie wiaduktu nad torami kolejowymi,okoliczne działki wywłaszczono, a widoczny na fotografii dom został zburzony. Obecnie stoi na tym miejscu jedno z przęseł wiaduktu. Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z lat 1943-1946.


Nazwa dokumentu: Lucyna z Potockich Piskorz przed starym domem Matusików i Potockich w Trzebini
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Jolanta Piskorz
Teczka (jednostki archiwalna): Stary dom Matusików i Potockich
Numer ID: CATL 44 A / 8.2.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1943-01-01 - 1946-12-31
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC, udostępniła Jolanta Piskorz
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: dom Matusików i Potockich, Trzebinia
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Stary dom Matusików i Potockich"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.