Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Jolanta Piskorz” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Stary dom Matusików i Potockich”

 

Fotografia rodzinna przed starym domem Matusików i Potockich

Kolekcja (zbiór/zespół): Jolanta Piskorz, Słowa kluczowe: dom Matusików i Potockich, Trzebinia


Zdjęcie jest sygnowane na odwrocie 13.o8.1940. Dziś już nie można z całą pewnością stwierdzić kogo z rodziny przedstawia ta fotografia. Wykonano ją przed starym domem Matusików i Potockich, stojącym niegdyś pomiędzy kościołem Salwatorianów, a skarpą kolejową (obecnie na jego miejscu stoi przęsło trzebińskiego wiaduktu). Dom ten - postawiony z tzw. "pruskiego muru" - zbudował dla swojej rodziny Wincenty Matusik, posiadający na terenie Trzebini w początkach XX w. masarnię i restaurację. Mieszkał tam z żoną - Zofią z Nowaków, pochodzącą z podkrakowskiej wsi Kamień - i dziećmi. Po ich śmierci dom przedzedł na własność jego córki Michaliny z Matusików Potockiej, która przez pewien czas zamieszkiwała w nim wraz z meżem, Władysławem Potockim (prawdopodobnie to oni stoją po prawej stronie zdjęcia), córką Lucyną i synem Zdzisławem (prawdopodobnie to właśnie te, widoczne na pierwszym planie dzieci). O pozostałych trzech dorosłych osobach zupełnie nic nie wiadomo. Z przedstawionego na tej fotografii domu rodzina Potockich obserwowała egzekucję Żydów dokonaną pod skarpą kolejową - wspomnienia Lucyny Piskorz, dotyczące również tego wydarzenia, opublikowano w książce: A. Kostka, J. Piskorz, Tzebińskie historie. Trzebinia 2008, s.224-228.


Nazwa dokumentu: Fotografia rodzinna przed starym domem Matusików i Potockich
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Jolanta Piskorz
Teczka (jednostki archiwalna): Stary dom Matusików i Potockich
Numer ID: CATL 44 A / 8.2.4
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1940-08-13
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: fotografia
Powiązania: CATL XLIV H / 37.58.1
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC, udostępniła Jolanta Piskorz
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: dom Matusików i Potockich, Trzebinia
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Stary dom Matusików i Potockich"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.