Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Jolanta Piskorz” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Miasto Trzebinia”

 

Reklama produktów firmy "Schicht"

Kolekcja (zbiór/zespół): Jolanta Piskorz, Słowa kluczowe: Trzebinia, Warszawa,


Fotografia przedstawia reklamę mydeł "Elida" i "Ideal" produkcji trzebińskich zakładów Georga Schichta. Firma ta - nie przebierając w środkach - przejęła w 1924 r. istniejącą w Trzebini nowowowybudowaną fabrykę, kierowaną przez Jana Rożnowskiego i rozpoczęła w niej produkcję olejów jadalnych. Zakład działał z przerwami do 1942 r. - poczatkowo pod nazwą "Fabryka Przetworów Tłuszczowych S-ka AKC Trzebinia", póżniej jako "Przemysł Tłuszczowy Schicht-Lewer Spółka Akcyjna - Oddział w Trzebini"(od 1939, po połączeniu z holendersko-angielska spółką "Unilewer"), a następnie pod nazwą "Przemysł Tłuszczowy Schichta - Spółka Akcyjna w warszawie, Oddział-Fabryka w Trzebini. Obecnie zakład nie istnieje. Widoczną na fotografii reklamę (druk pod szkłem) otrzymała na pamiątkę, w darze od kolegów z pracy, Michalina z Matusików Potocka - kiedy po zawarciu zwiazku małżeńskiego postanowiła zrezygnować z pracy w trzebińskich zakładach Schchta. Aż do czasu śmierci Michaliny Potockiej ta "pamiątka" wisiała na ścianie w jej domu. Zdjęcie tej reklamy wykonał w 1994 roku Bohdan Bielecki-Potocki (wnuk Michaliny)i zostało ono opublikowane w książce: A. Kostka, J. Piskorz, Tzebińskie historie. Trzebinia 2008. Oryginał - prrawdopodobnie pochodzący z lat 1924-1937 - trafił do spadkobierców w Warszawie i nie wiadomo jakie są jego dalsze losy.


Nazwa dokumentu: Reklama produktów firmy "Schicht"
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Jolanta Piskorz
Teczka (jednostki archiwalna): Miasto Trzebinia
Numer ID: CATL 44 A / 8.5.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1924-01-01 - 1930-12-31
Wytwórca: "Schicht" (plakat reklamowy)
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: obrazek
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC, udostępniła Jolanta Piskorz
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Trzebinia, Warszawa,
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Miasto Trzebinia"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.