Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Teresa Ichniowska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Parafia o.o. Salwatorianów w Trzebini”

 

Msza prymicyjna ks. Wawrzyńca Bochenka, 1940 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska, Słowa kluczowe: Salwatorianie, ks. Wawrzyniec Bochenek, prymicje, Trzebinia


Msza prymicyjna ks. Wawrzyńca Bochenka w Kościele Najśw. Serca Jezusa o.o. Salwatorianów w Trzebini . Fotografia sygnowana na odwrocie: " 19.V./40, Trzebinia. Podniesienie. Prymicje księdza Wawrzyńca Bochenka T.B.Z "- udostępniła Teresa Ichniowska. Ks. Wawrzyniec Bochenek urodził się 30 października 1915 r. w Trzebini. Był uczniem gimnazjów w Chrzanowie i Krakowie. W 1933 r. wstąpił do Salwatorianów (Towarzystwo Boskiego Zbawiciela - T.B.Z.) i po nowicjacie rozpoczął studia teologiczne w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim . 12 maja 1940 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. M. Godlewskiego. W latach okupacji ks. Bochenek przebywał w Krakowie, gdzie prowadził nauczanie religii na tajnych kompletach, organizował rekolekcje dla młodzieży, a także bronił jej - czasem z narażeniem własnego życia - przed wywiezieniem na roboty do Niemiec. Za te działania dostał się na kilka miesięcy do więzienia przy ulicy Montelupich. Po zakończeniu II wojny światowej pracował w Bielsku, a potem w Trzebnicy na Śląsku (od 25 sierpnia 1945 r. aż do swej śmierci w dniu 30 stycznia 1996). W marcu 1946 r. został dziekanem dekanatu trzebnickiego i funkcję tę - z przerwą od stycznia 1953 do grudnia 1956 r. - pełnił do śmierci. Kustosz bazyliki św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Otrzymał: hnorowy tytuł „Nauczyciela Pioniera” przyznany przez władze miasta Trzebnicy (1983 r.), medal „Pro Ecclesia et Pontifice” nadany przez Jana Pawła II (1992 r.), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta RP Lecha Wałęsę (1995) oraz pośmiertnie tytuł „Zasłużony dla Gminy Trzebnica” (nadany uchwałą Rady Miejskiej Trzebnicy, w 2008). Od 1996 r. istnieje w Trzebnicy ulica jego imienia, a w 2006 r. został wybrany na patrona Zespołu Szkół w Czeszowie. Ukazała się też publikacja książkowa poświęcona tej postaci.


Nazwa dokumentu: Msza prymicyjna ks. Wawrzyńca Bochenka, 1940 r.
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska
Teczka (jednostki archiwalna): Parafia o.o. Salwatorianów w Trzebini
Numer ID: CATL 44 A / 20.7.11
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1940-05-19
Wytwórca: Salwatorianie (SDS)
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Teresa Ichniowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Salwatorianie, ks. Wawrzyniec Bochenek, prymicje, Trzebinia
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Parafia o.o. Salwatorianów w Trzebini"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.