Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Leszek Morawiecki” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wydarzenia z dziejów Trzebini i życie codzienne mieszkańców”

 

"Ominol " - środek do szorowania z okresu okupacji niemieckiej

Kolekcja (zbiór/zespół): Leszek Morawiecki, Słowa kluczowe: "Schicht", Trzebinia, okres okupacji niemieckiej, środek do szorowania, mydło, "Ominol"


"Ominol " - środek do szorowania z okresu okupacji niemieckiej - wyprodukowany przez firmę "Schicht", której zakład mieścił się również na terenie Trzebini (w miejscu, gdzie później były Zakłady Tłuszczowe - obecnie również już nieistniejące). Środek ten reklamowano w okresie okupacji również w prasie polskojęzycznej. W "Dzienniku Radomskim" z 1941 roku reklamowano go w sposób następujący: "SCHICHT OMINOL w kawałku, Środek do czyszczenia – zawiera mydło. Jakże na czasie! OMINOL – Środek również do mycia rąk! Przy użyciu OMINOLU, nowego środka do szorowania, można zaoszczędzić wiele mydła, bo OMINOL nadaje się świetnie do czyszczenia i szorowania sprzętów i urządzeń kuchennych, lecz również jest doskonały do mycia rąk. Nie powinno go nigdy zabraknąć w domu" [Dziennik Radomski 1941 nr 74 ( z 30 marca), s. 4 .]. Ocalała kostka preparatu OMINOL nosi datę produkcji 26.04.1940. Dla zobrazowania wielkości produktu, obok położono zapałkę. Żródło udostępnił Leszek Morawiecki, fotografię wykonał - w marcu 2012 r. - Paweł Morawiecki.


Nazwa dokumentu: "Ominol " - środek do szorowania z okresu okupacji niemieckiej
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Leszek Morawiecki
Teczka (jednostki archiwalna): Wydarzenia z dziejów Trzebini i życie codzienne mieszkańców
Numer ID: CATL 44 A / 19.8.11
Sygnatura: brak
Autor: firma "Schicht" (żródło), Paweł Morawiecki (fotografia)
Data wytworzenia: 1940-04-26
Wytwórca: firma
Miejsce wytworzenia: Trzebinia - między innymi
Typ dokumentu: źródło historyczne
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnił Leszek Morawiecki
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: "Schicht", Trzebinia, okres okupacji niemieckiej, środek do szorowania, mydło, "Ominol"
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wydarzenia z dziejów Trzebini i życie codzienne mieszkańców"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.