Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Teresa Ichniowska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Korespondencja z obozów hitlerowskich”

 

List z obozu koncentacyjnego w Buchenwaldzie - 1944 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska, Słowa kluczowe: Buchenwald, obozy hitlerowskie, Trzebinianie, korespondencja


List Haliny Piotrowskiej, więzionej w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, którego adresatką była Jakobina Skomska, mieszkanka Trzebini. List, datowany "Januar 1944", skierowany jest do całej rodziny, co sugeruje nagłówek "Kochany Zbyszku i Ciociu". W liście są podziękowania za otrzymany list i "piękny prezent" w postaci "kartki od Staszka z Italii", a także podziękowania dla cioci za opiekę nad "kochanym braciszkiem". Ponadto, z listu przebija tęsknota za rodziną - autorka pisze "brakuje mi tego, abyśmy mogli być razem" i "piszcie dużo i często, zawsze po niemiecku". Konzentrationslager Buchenwald to niemiecki obóz koncentracyjny założony w Ettersberg, w pobliżu Weimaru (Turyngia, Niemcy). Funkcjonował od lipca 1937 roku aż do końca wojny. Dokument udostępniła Teresa Ichniowska.


Nazwa dokumentu: List z obozu koncentacyjnego w Buchenwaldzie - 1944 r.
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska
Teczka (jednostki archiwalna): Korespondencja z obozów hitlerowskich
Numer ID: CATL 44 A / 20.12.1
Sygnatura: brak
Autor: Halina Piotrowska
Data wytworzenia: 1944-01-01 - 1944-01-31
Wytwórca: Obóz w Buchenwaldzie
Miejsce wytworzenia: Buchenwald
Typ dokumentu: korespondencja
Język: ger
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Teresa Ichniowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Buchenwald, obozy hitlerowskie, Trzebinianie, korespondencja
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Korespondencja z obozów hitlerowskich"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.