Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Stowarzyszenie "Nasze Psary"” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Kultura i Oświata”

 

Czasopismo "Prawda:" z tekstem o Psarach -1905 nr 38

Kolekcja (zbiór/zespół): Stowarzyszenie "Nasze Psary", Słowa kluczowe: "Prawda", czasopismo, Bytom, Kraków, Psary, Gmina Trzebinia


Czasopismo "Prawda - pismo poświęcone sprawom religijnym, narodowym, politycznym, gospodarskim i rozrywce" (tu widoczne strony 1 i 5) wydawane w Krakowie w latach 1896-1921, wychodzące w każdą sobotę (tygodnik). Prezentowany egzemplarz z 1905 roku - nr. 38, datowany 23 września - zawiera następującą wzmiankę o wsi Psary (w gminie Trzebinia) : "Z Psar pisze nam czytelnik : Dnia 22 sierpnia skończyły żniwo u żyda Jakubowicza dwie kobiety. Wieczorem dała im żydówka ½ litra spirytusu, który wypiły. Mało im jeszcze tego było – kupiły sobie tedy ¼ litra i także wypiły. Jedna z nich Zetia Blaut upiwszy się położyła się spać i więcej nie wstała. Rano bowiem znaleziono ją nieżywą. W domu leżała 4 dni. Na cmentarzu zaś leżała w grobie niezakopana przez 7 dni." Wzmianka ta sygnowana jest inicjałami „J.K” . Dokument udostępniło Stowarzyszenie "Nasze Psary".


Nazwa dokumentu: Czasopismo "Prawda:" z tekstem o Psarach -1905 nr 38
Dział: Zbiór środowiskowy
Kolekcja (zbiór/zespół): Stowarzyszenie "Nasze Psary"
Teczka (jednostki archiwalna): Kultura i Oświata
Numer ID: CATL 44 B / 13.5.20
Sygnatura: brak
Autor: Odpowiedzialny redaktor i wydawca X.. Melchior Kądzioła
Data wytworzenia: 1905 - 09 - 23
Wytwórca: Drukarnia "Katolika" w Bytomiu
Miejsce wytworzenia: Kraków - Bytom
Typ dokumentu: czasopismo
Język: pol
Powiązania: CATL 44 B / 13.5.5
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnił Tomasz Piszczek z "Nasze Psary"
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: "Prawda", czasopismo, Bytom, Kraków, Psary, Gmina Trzebinia
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Kultura i Oświata"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.