Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Teresa Ichniowska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Korespondencja z obozów hitlerowskich”

 

List z obozu hitlerowskiego w Oranienburgu - 1944

Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska, Słowa kluczowe: Sachsenhausen, Oranienburg, obozy hitlerowskie, Trzebinianie, korespondencja


List Jana Szczepanika, więźnia w obozu koncentracyjnego w Oranienburgu (miejscowość 37 km od Berlina), skierowany do Zofii Kunert, mieszkanki Trzebini. List, datowany 8.10.44, skierowany jest do całej rodziny, co sugeruje nagłówek "Moja droga Rodzino, Kochana Zosiu i Biniu" [ostatni zwrot stanowi prawdopobnie zdrobnienie od imienia Jakobina]". W liście nadawca informuje, że list od rodziny z 19.09 otrzymał, jak równiez paczkę z chlebem, masłem, pomidorami i owocami - za co bardzo dziękuje. Pisze też, że chleb bardzo mu smakował, a i placki ziemniaczane były bardzo dobre, choć suche. Na koniec przesyła pozdrowienia i ucałowania dla całej rodziny, prosząc o pozdrowienie rodziców i rodzeństwa z Krakowa, gdyż nie ma od nich żadnych wiadomości. Pierwotnie w Oranienburgu był jeden z pierwszych obozów hitlerowskich, przeznaczony dla antynazistów. Po rozpoczęciu budowy obozu Sachsenchausen ten pierwszy obóz zlikwidowano ( istniał do 1935 r.). Od nazwy stacji kolejowej w Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga)- na której wysadzano więźniów tak aby nie szli przez miasto - pochodziła nazwa nowego obozu "KL Sachsenhausen", często stosowano też nazwę "KL Sachsenhausen-Oranienburg". Biorąc pod uwagę datę napisania listu (1944), chodzi zapewne o ten drugi, nowy obóz. Dokument udostępniła Teresa Ichniowska.


Nazwa dokumentu: List z obozu hitlerowskiego w Oranienburgu - 1944
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska
Teczka (jednostki archiwalna): Korespondencja z obozów hitlerowskich
Numer ID: CATL 44 A / 20.12.2
Sygnatura: brak
Autor: Jan Szczepanik
Data wytworzenia: 1944-10-08
Wytwórca: Obóz hitlerowski w Oranienburgu
Miejsce wytworzenia: Oranienburg (Niemcy)
Typ dokumentu: korespondencja
Język: ger
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Teresa Ichniowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Sachsenhausen, Oranienburg, obozy hitlerowskie, Trzebinianie, korespondencja
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Korespondencja z obozów hitlerowskich"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.