Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Teresa Ichniowska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Korespondencja z obozów hitlerowskich”

 

Zapotrzebowanie na paczkę więźnia Oflagu Woldenberg -1944 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska, Słowa kluczowe: Woldenberg, zapotrzebowanie na paczkę, Tadeusz Muskat, Chrzanów,


Zapotrzebowanie na paczkę więźnia Oflagu Woldenberg, które wysłał ppor. Tadeusz Muskat (numer obozowy 1802) do mieszkanki Trzebini, Jakobiny Skomskiej, pracującej w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie (noszącym wówczas nazwę "Krenau"). W oflagach niemieckich zazwyczaj jeniec otrzymywał raz w miesiącu dwie nalepki paczkowe, które po wysłaniu przychodziły razem z paczką. Wypełnioną część, z nazwiskiem więźnia (w tym przypadku "Tadeusz Muskat 1802/XIB, Barak 6a ) oraz z adresem nadawcy, należało oderwać i nakleić na paczkę. U dołu zapotrzebowania zaznaczono, iż paczka będzie doręczona więźniowi tylko wówczas, jeśli będzie miała nalepioną tę oryginalną nalepkę z wydrukowanym adresem. Obóz jeniecki dla oficerów i szeregowych żołnierzy polskich – Oflag II C Woldenberg, istniał od maja 1940 do stycznia 1945 roku. Zlokalizowany był po lewej stronie szosy, w odległości około 1,5 km od centrum Dobiegniewa i zajmował obszar około 25 ha. Pierwsza grupa Polaków licząca 495 oficerów i 172 ordynansów przybyła do obozu 28 V 1940, a po niej z innych obozów położonych na terenie III Rzeszy zaczęły nadchodzić dalsze transporty jeńców. Jedną z ostatnich w 1940 r. była grupa jeńców, która przybyła do Dobiegniewa w drugiej połowie września z obozu w Choszcznie (Oflag II B Arnswalde). Prawdopodobnie w tej grupie znajdował się ppor. Tadeusz Muskat, gdyż był on uprzednio węźniem Oflagu II B w Arnswalde, gdzie trafił po upadku twierdzy "Modlin" (co miało miejsce 29 września 1939 r.). Zapotrzebowanie na paczkę - zostało wysłane do Jakobiny (wiezień pisał "Jacobina") Skomskiej w dniu 2.12.44 r., na adres Fabryki Lokomotyw . Dokument udostępniła Teresa Ichniowska.


Nazwa dokumentu: Zapotrzebowanie na paczkę więźnia Oflagu Woldenberg -1944 r.
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska
Teczka (jednostki archiwalna): Korespondencja z obozów hitlerowskich
Numer ID: CATL 44 A / 20.12.3
Sygnatura: brak
Autor: ppor. Tadeusz Muskat
Data wytworzenia: 1944-12-02
Wytwórca: Oflag Woldenberg
Miejsce wytworzenia: Woldenberg
Typ dokumentu: korespondencja
Język: ger
Powiązania: CATL 44 A / 20.8.19
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Teresa Ichniowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Woldenberg, zapotrzebowanie na paczkę, Tadeusz Muskat, Chrzanów,
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Korespondencja z obozów hitlerowskich"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.