Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Jadwiga i Tadeusz Wrońscy” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Towarzystwo Szkoły Ludowej w Krzu”

 

Budynek TSL w dzielnicy Krze w Trzebini

Kolekcja (zbiór/zespół): Jadwiga i Tadeusz Wrońscy, Słowa kluczowe: TSL, Towarzystwo Szkoły Ludowej, Krze, Trzebinia


Fotografia przedstawia grupę osób stojących przed budynkiem TSL w Krzu (obecnie dzielnica Trzebini). Została ona wykonana przed II wojną światową, ponieważ nad wejściem do budynku wisi szyld z napisem "TSL", czyli organizacji działającej w Galicji w latach 1891-1939, która stawiała sobie za cel szerzenie oświaty szkolnej i pozaszkolnej wśród ludu polskiego. Towarzystwo Szkoły Ludowej (TSL) zakładało i prowadziło szkoły elementarne, średnie oraz przedszkola i ochronki. Rozwinęło sieć bibliotek, czytelni, organizowało kursy dla analfabetów i kursy dokształcające. Prowadziło szeroką działalność kulturalną tworząc amatorskie zespoły teatralne, orkiestrowe i śpiewacze. Na terenie gminy Trzebinia pierwsze czytelnie ludowe powstały w już 1889 roku. Widoczny na zdjęciu budynek był siedzibą TSL (brak dokładnej informacji o dacie powstania tej organizacji w Krzu) oraz miejscem gdzie działała biblioteka TSL. Biblioteka TSL w Krzu nosiła imię Adama Asnyka. Ocalała jedna książka z tej biblioteki - powieść A. Struga "Chimera", wydana 1930 r., która posiada na stronie tytułowej owalną pieczęć z napisem "Bibljoteka T.S.L. im. A. Asnyka w Krzu". Fotografię strony tytułowej tej ksiązki można znaleźć w publikacji: Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini 1949-1999. Monografia-Informator. Praca zbiorowa pod red. J. Piskorz. Trzebinia 1999 (zdjęcie numer III). Za budynkiem, po prawej widoczna jest hałda nazywana potocznie „Hałdą Ministra Kwiatkowskiego” (Eugeniusz Kwiatkowski – wicepremier w latach 1935-1939 oraz minister skarbu, przemysłu i handlu w latach 1926–1930). Dawny budynek TSL w Krzu istnieje do dzisiaj, ale został przebudowany. Dokument udostępnili J.T. Wrońscy.


Nazwa dokumentu: Budynek TSL w dzielnicy Krze w Trzebini
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Jadwiga i Tadeusz Wrońscy
Teczka (jednostki archiwalna): Towarzystwo Szkoły Ludowej w Krzu
Numer ID: CATL 44 A / 10.1.2
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1918-11-11 - 1939-09-01
Wytwórca: Towarzystwo Szkoły Ludowej (TSL)
Miejsce wytworzenia: Krze (obecnie dzielnica Trzebini)
Typ dokumentu: fotografia
Powiązania: CATL XLIV A / 62.97.3
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC, udostępnili J.T. Wrońscy
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: TSL, Towarzystwo Szkoły Ludowej, Krze, Trzebinia
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Towarzystwo Szkoły Ludowej w Krzu"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.