Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Biblioteka Publiczna w Trzebini” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Konkurs wiedzy o Trzebini”

 

W ogrodzie przy parafii św.św. Piotra i Pawła w Trzebini

Kolekcja (zbiór/zespół): Biblioteka Publiczna w Trzebini, Słowa kluczowe: ks. Tomasz Czaplicki, harcerstwo, ks. Marian Luzar, Trzebinia, Parafia św.św. Piotra i Pawła


Fotografia stanowiła ilustrację pracy literackiej - autorstwa Oliwii Jasnos i Karoliny Wojciechowskiej - jaka wpłynęła na Konkurs Wiedzy o Trzebini, organizowany rokrocznie przez Szkołę Podst. nr.6 im. W. Broniewskiego w Gaju i Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Asnyka w Trzebini. Z dołączonego do fotografii opisu wynika że: "Zdjęcie zostało wykonane przed II wojną światową, na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku, w przyparafialnym ogrodzie, przy kościele św. św. Piotra i Pawła w Trzebini. Wśród osób na zdjęciu z całą pewnością można zidentyfikować ks. Tomasza Czaplickiego, ówczesnego proboszcza parafii św. św. Piotra i Pawła w Trzebini. Ksiądz Czaplicki trzyma w ręku laskę harcerską z widoczną na zwieńczeniu lilijką – symbolem przedwojennego harcerstwa. Drugi ksiądz, który podaje coś chłopcu w harcerskim mundurku, to najpewniej ksiądz Marian Luzar, propagator ruchu harcerskiego na ziemi trzebińskiej. Centralną postacią na zdjęciu jest chłopiec w harcerskim mundurku z charakterystycznym kapeluszem. Fotografia prawdopodobnie przedstawia ceremonię pasowania chłopca na zucha. Pozostałe osoby na zdjęciu to zapewne rodzice i rodzina małego zucha". Ponieważ ks. Marian Luzar przebywał w parafii Trzebińskiej w latach 1924-1939, a widoczny na fotografii ks. proboszcz Tomasz Czaplicki przybył do Trzebini w 1928 r.(z parafii w Białym Kościele), a został zamordowany 12 października 1939, zdjęcie musiało zostać wykonane w latach 1928-1939.


Nazwa dokumentu: W ogrodzie przy parafii św.św. Piotra i Pawła w Trzebini
Dział: Zbiór środowiskowy
Kolekcja (zbiór/zespół): Biblioteka Publiczna w Trzebini
Teczka (jednostki archiwalna): Konkurs wiedzy o Trzebini
Numer ID: CATL 44 B / 1.2.5
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1928-06-15 - 1939-07-15
Wytwórca: Parafia św.św. Piotra i Pawła w Trzebini
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - Karolina Wojciechowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: ks. Tomasz Czaplicki, harcerstwo, ks. Marian Luzar, Trzebinia, Parafia św.św. Piotra i Pawła
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Konkurs wiedzy o Trzebini"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.