Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Eugeniusz Kurek” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Dokumenty rodzinne”

 

Legitymacja Centralnego Związku Robotników Przemysłu Chemicznego z 1935 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Eugeniusz Kurek, Słowa kluczowe: Górka, Trzebionka, Trzebinia, Centralny Związek Robotników Przemysłu Chemicznego Rzeczypospolitej Polskiej, legitymacja, cementownia "Firley"


Legitymacja Centralnego Związku Robotników Przemysłu Chemicznego Rzeczypospolitej Polskiej z 1935 r., na nazwisko Roman Kurek. Właściciel legitymacji, urodzony w 1911 r., był zatrudniony jako robotnik w cementowni "Firley" w Górce i w dniu 1 maja 1935 wstąpił do oddziału związku w Trzebionce, którym kierowali Józef Jarek (przewodniczący) i Zygmunt Bocian (sekretarz). Dokument ma 4 stronice (tu widoczna 1 i 4)- u dołu pierwszej strony okrągła czerwona pieczęć z napisem: "Centralny Związku Rob. Przem. Chemicznego Rz.P. w Krakowie". Na stronie czwartej 10 tez związku zebranych pod hasłem "Co każdy członek powinien wiedzieć ?" - "1. Pamietaj,że wrogiem Twoim jest kapitalista i Twoja nieświadomość 2. Tylko niewolnik całuje rękę i bat, które go biją. Człowiek pragnący żyć - walczy 3. Tylko walką pokonasz wroga 4. Życie to walka. Dlatego natura zaopatrzyła każde stworzenie w środki obrony. Zwierzęta w rogi, kły, pazury; ptaki w dziuby [oryginalna pisownia] pazury,; gady i płazy w żądła i skorupy. Człowieka w świadomość stworzenia sobie obrony 5. Kto nie walczy - nie zdobywa, nie żyje lecz śpi w cierpieniu 6. Do walki musi być organizacja, jedność i solidarność jednego za wszystkich i wszystkich za jednego 7. Oprócz organizacji nie masz innego środka obrony i walki 8. Jeśli nie jesteś w Związku, a korzystasz z jego obrony i zdobyczy - jesteś trutniem szkodnikiem i zawadą dla walczących towarzyszów 9. Jeśli skąpisz grosza na wkładkę do Związku - to wyjmujesz cegłę z fundamentu Twojego Związku 10. Związek to Ty - bez Ciebie nie ma Związku, nie ma obrony, nie ma Twego doradcy i przyjaciela. Dokument udostępnił Eugeniusz Kurek.


Nazwa dokumentu: Legitymacja Centralnego Związku Robotników Przemysłu Chemicznego z 1935 r.
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Eugeniusz Kurek
Teczka (jednostki archiwalna): Dokumenty rodzinne
Numer ID: CATL 44 A / 24.1.2
Sygnatura: brak
Autor: Józef Jarek (przewodniczący) i Zygmunt Bocian (sekretarz)
Data wytworzenia: 1935-05-01
Wytwórca: Centralny Związek Robotników Przemysłu Chemicznego
Miejsce wytworzenia: Trzebionka (obecnie dzielnica Trzebini)
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC, udostępnił Eugeniusz Kurek
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Górka, Trzebionka, Trzebinia, Centralny Związek Robotników Przemysłu Chemicznego Rzeczypospolitej Polskiej, legitymacja, cementownia "Firley"
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Dokumenty rodzinne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.