Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Eugeniusz Kurek” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Dokumenty rodzinne”

 

"Palcówka" Romana Kurka z okresu okupacji niemieckiej

Kolekcja (zbiór/zespół): Eugeniusz Kurek, Słowa kluczowe: okupacja niemiecka, Trzebinia, Siersza, Chrzanów,


"Palcówka" Romana Kurka z okresu okupacji. Od listopada 1939 r., hitlerowcy zaczęli przeprowadzać powszechną akcję tzw. "Palcówki", której celem była rejestracja ludności. "Palcówka" była dwustronnym dokumentem (tu widoczny awers) o charakterze dowodu osobistego. Jej upowszechniona nazwa pochodziła od odcisku palca, który zastępował fotografię. Treść dokumentu wydrukowana była w językach polskim i niemieckim, zawierała kilkanaście pozycji wypełnianych przez posiadacza, z których kilka miało dla okupanta szczególne znaczenie w kontekście możliwości późniejszego poboru do niemieckiego wojska osób z terenów wcielonych do Rzeszy - były to następujące pytania: - Język używany w domu ("Welche Sprache sprechen Sie zu Hause?") - Roman Kurek wpisał "Polski". - Narodowość ("Volkszugehörigkeit") - Roman Kurek wpisał "Polska". - Służba w przedwojennym Wojsku Polskim ("Haben Sie in der polnischen Armee gedient?")- Roman Kurek wpisał "TAK", a przy pytaniu o rangę wpisał "Kapral". - Od kiedy mieszka się na nowym (okupowanym) obszarze Rzeszy ("Seit wann sind Sie im neuen Reichsgebiet wohnhaft") - Roman Kurek wpisał "od dnia 5.II.1911" [czyli od urodzenia]. Były też pytania o zawód (wpisał "robotnik"), wyznanie (wpisał rzymsko-katolickie), stan cywilny (zaznaczył "żonaty") i o to czy obywatel jest właścicielem interesu, kamienicy lub gruntu - Roman Kurek wszędzie udzielił odpowiedzi odmownej. Podpis i odcisk palca własciciel dokumentu skłądał obecności funkcjonariusza policji, który przybijał również urzędową pieczęć (okrągłą, z niemiecką "gapą"). Wypełniona palcówka miała być noszona przy sobie, gdyż pełniła rolę dowodu osobistego i była podstawą uzyskiwania kartek żywnościowych. Niewypełnienie jej bądź podanie fałszywych informacji groziło karą. Dokument na odwrotnej stronie posiada pouczenia (po niemiecku i po polsku), z których najważniejszym dla okupanta było zapewne aby przy pytaniu o język nie pisać "tutejszy", ale dokładnie podać "niemiecki, polski, ukrainski, litewski, czeski, białoruski, mazurski, kaszubski, ślązacki, żydowski itd.". "Palcówkę" udostępnił Eugeniusz Kurek.


Nazwa dokumentu: "Palcówka" Romana Kurka z okresu okupacji niemieckiej
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Eugeniusz Kurek
Teczka (jednostki archiwalna): Dokumenty rodzinne
Numer ID: CATL 44 A / 24.1.4
Sygnatura: brak
Autor: władze okupacyjne (rubryki wypełniał właściciel dokumentu)
Data wytworzenia: 1939-11-01 - 1939-12-31
Wytwórca: władze okupacyjne
Miejsce wytworzenia: Powiat Chrzanowski
Typ dokumentu: legitymacja
Język: ger
Powiązania: CATL 44 A / 24.1.5
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnił Eugeniusz Kurek
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: okupacja niemiecka, Trzebinia, Siersza, Chrzanów,
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Dokumenty rodzinne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.