Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Teresa Ichniowska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wycieczka nad Bałtyk”

 

Statek niemiecki "Pickhuben" z Hamburga - lata 30. XX w.

Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska, Słowa kluczowe: Gdańsk, Gdynia, statek, Bałtyk, "Pickhuben", Hamburg, parowiec


Niemiecki parowiec "Pickhuben" z Hamburga (napis na burcie) stojacy w porcie. Na fotografii dobrze widoczna flaga ze swastyką III Rzeszy. Zdjęcie wykonano w latach 1937-1939, podczas wycieczki nad Bałtyk, w której brała udział Jakobina Skomska, mieszkanka Trzebini. Prawdopodobnie statek ten przewoził między innymi parowozy wyprodukowane w chrzanowskim "Fabloku" (do Maroka). Od 1934 r. "Pickhuben" dość często cumował w portach Gdyni i Gdańska, co podkreślała lokalna prasa. Przykładowo, w "Gazecie Gdańskiej" z dnia 29.08.1936 r., w dziale "Ruch statków w portach polskich", odnotowano, że do portu Gdańsk przybył z Hamburga niemiecki parowiec "Pickhuben" z drobnicą. Kilkakrotnie przewoził ładunek dla firmy "Lenczat i S-ka". "Pickhuben" został zbudowany w 1923 roku przez Union Giesserei, Königsberg niemieckich właścicieli, dla HM Gehrckens w Hamburgu - jako statek towarowy. Dane podstawowe o statku: 999 GRT, 230 stóp 7 cali (70,28 m) długości, głębokość 13 stóp 4 cale (4,06 m), napędzany silnikiem parowym potrójnej ekspansji. Parowiec "Pickhuben" został zajęty przez aliantów w maju 1945 roku w Lubece (Niemcy). W roku 1946 przekazany rządowi norweskiemu w i przemianowany na "Grimsnes". W 1947 roku został sprzedany, po czym ponownie przemianowany na "Tungenes", służąc jako statek transportowy aż do 1961 r., kiedy to został złomowany. Zdjęcie statku udostępniła Teresa Ichniowska.


Nazwa dokumentu: Statek niemiecki "Pickhuben" z Hamburga - lata 30. XX w.
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Teresa Ichniowska
Teczka (jednostki archiwalna): Wycieczka nad Bałtyk
Numer ID: CATL 44 A / 20.13.13
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1937-05-01 - 1939-08-31
Miejsce wytworzenia: Gdańsk lub Gdynia
Typ dokumentu: fotografia
Powiązania: CATL 44 A / 20.13.14
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Teresa Ichniowska
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Gdańsk, Gdynia, statek, Bałtyk, "Pickhuben", Hamburg, parowiec
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wycieczka nad Bałtyk"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.