Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Marek Lepka” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Franciszek Lepka - mieszkaniec Kępna”

 

Wnętrze kościoła katolickiego w Kępnie - pocztówka

Kolekcja (zbiór/zespół): Marek Lepka, Słowa kluczowe: Kępno, kościół katolicki, pocztówka, Feliks Jokiel, Kraków, Zakłady Reprograficzne


Wnętrze kościoła katolickiego w Kępnie. Na odwrocie nadruk "Nakł[adca] Księg[arz] Feliks Jokiel. Kępno". Wiadomo z całą pewnością, że firma ta działała na terenie Kępna w latach 20 i 30 XX stulecia. Pocztowkę wydrukowano w firmie "Akropol" w Krakowie. Zakłady Reprodukcyjne "Akropol" to spółka (Juliusz Frist oraz Józef Frist) powstała w 1907 roku i specjalizująca się w wydawaniu pocztówek. Szacuje się, że firma była wydawcą ponad 10 000 serii pocztówek (niektóre serie były nawet numerowane i liczyły ponad 30 sztuk). „Akropol” drukował karty we własnych zakładach, ale często korzystał również z innych drukarni - w Krakowie z Drukarni Narodowej, Drukarni Związkowej, Drukarni Anczyca, Rippera i „ Zorzy”, a także z drukarni we Lwowie „Eureka", a w Poznaniu z Księgarni i Drukarni Św. Wojciecha”, czasem także z drukarni zagranicznych. W okresie okupacji hitlerowskiej zaklady te działały pod nazwą "Graphische Anstalt AKROPOL. Krakau" i drukowały pocztówki z napisami niemieckimi lub dwujęzycznymi. Ponieważ na prezentowanej pocztówce znajduje się napis wyłącznie w języku polskim, musiała ona pojawić sie na rynku wydawniczym jeszcze przed II wojną światową - udostępnił Marek Lepka.


Nazwa dokumentu: Wnętrze kościoła katolickiego w Kępnie - pocztówka
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Marek Lepka
Teczka (jednostki archiwalna): Franciszek Lepka - mieszkaniec Kępna
Numer ID: CATL 44 A / 27.2.4
Sygnatura: brak
Autor: Feliks Jokiel
Data wytworzenia: 1927-01-01 - 1939-08-31
Miejsce wytworzenia: Kępno (Wielkopolska)
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnił Marek Lepka
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Kępno, kościół katolicki, pocztówka, Feliks Jokiel, Kraków, Zakłady Reprograficzne
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Franciszek Lepka - mieszkaniec Kępna"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.