Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Marek Lepka” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Dokumenty archiwalne”

 

Losy 38 loterii klasowej

Kolekcja (zbiór/zespół): Marek Lepka, Słowa kluczowe: Polska Loteria Klasowa, losy


Losy 38 loterii kLasowej (tu widoczne awersy). W 1920 roku Polska doczekała się ustawy dotyczącej loterii. Powołano Polską Państwową Loterię Klasową. Zysk z niej zasilał Skarb Państwa. W 1936 roku powołano do życia przedsiębiorstwo Polski Monopol Loteryjny. Pierwsze w Polsce losowania miały charakter uroczysty i odbywały się w Pałacu Krasińskich w Warszawie. Towarzyszyła im oprawa muzyczna, a losy wyciągali z kół (w drugim kole były wysokości wygranych) mali chłopcy. Dzieci ubrane były z tej okazji w - jak czytamy w książce "Grającym sprzyja szczęście" - "kurtki i pantalony białe, pasy czerwone szerokie niemniej rękawiczki białe aż do łokci zachodzące”. Tak było przez kilkadziesiąt lat, aż losowania spowszedniały. Jednak jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym w sali losowań - wówczas przy ulicy Nalewki 2, a później Długiej 50 - bywało tłoczno. Tak jak wcześniej losy ciągnęły dzieci - sieroty z warszawskich przytułków. Prezentowane tu losy opatrzone są pieczęcią "Kolektura Polsk. Państw. Loterii Klasowej nr 283 A. Wolańska. Oddział Pocztowy Warszawa, Nowy Świat 19" i dotyczą ciągnień na luty, marzec, kwiecień i maj 1937 roku. Stanowią one część większej kolekcji losów, z których niektóre posiadają w gornym rogu odręczny zapisek "Kosiński". Można zatem przypuszczać, że stanowiły one własność majora Kazimierza Kosińskiego, narzeczonego Jakobiny Skomskiej - spokrewnionej z udostępniającym wspomniane dokumenty Markiem Lepką.


Nazwa dokumentu: Losy 38 loterii klasowej
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Marek Lepka
Teczka (jednostki archiwalna): Dokumenty archiwalne
Numer ID: CATL 44 A / 27.3.8
Sygnatura: brak
Autor: Polski Monopol Loteryjny
Data wytworzenia: 1936-01-01 - 1936-12-31
Wytwórca: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych [prawdopodobnie]
Miejsce wytworzenia: Warszawa
Typ dokumentu: bilet
Język: pol
Powiązania: CATL 44 A / 20.8.1
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnił Marek Lepka
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Polska Loteria Klasowa, losy
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Dokumenty archiwalne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.