Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Marek Lepka” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Dokumenty archiwalne”

 

Losy 35 loterii klasowej

Kolekcja (zbiór/zespół): Marek Lepka, Słowa kluczowe: Polska Loteria Klasowa, losy


Losy 35 loterii kLasowej (tu widoczne awersy). W 1920 roku Polska doczekała się ustawy dotyczącej loterii. Powołano Polską Państwową Loterię Klasową. Zysk z niej zasilał Skarb Państwa. Pierwsze w Polsce losowania miały charakter uroczysty i odbywały się w Pałacu Krasińskich w Warszawie. Towarzyszyła im oprawa muzyczna, a losy wyciągali z kół (w drugim kole były wysokości wygranych) mali chłopcy. Dzieci ubrane były z tej okazji w - jak czytamy w książce "Grającym sprzyja szczęście" - "kurtki i pantalony białe, pasy czerwone szerokie niemniej rękawiczki białe aż do łokci zachodzące”. Tak było przez kilkadziesiąt lat, aż losowania spowszedniały. Prezentowane tu losy opatrzone są pieczęcią "Kolektura Polsk. Państw. Loterii Klasowej nr 283 A. Wolańska. Centrala [lub Oddział Pocztowy] Warszawa, Nowy Świat 19" i dotyczą ciągnień na luty, marzec kwiecień i maj 1936 roku. Stanowią one część większej kolekcji losów, z których niektóre posiadają w górnym rogu odręczny zapisek "Kosiński"(tu pierwszy los od góry, w lewym rogu). Można zatem przypuszczać, że stanowiły one własność majora Kazimierza Kosińskiego, narzeczonego Jakobiny Skomskiej - spokrewnionej z udostępniającym wspomniane dokumenty Markiem Lepką.


Nazwa dokumentu: Losy 35 loterii klasowej
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Marek Lepka
Teczka (jednostki archiwalna): Dokumenty archiwalne
Numer ID: CATL 44 A / 27.3.11
Sygnatura: brak
Autor: Generalna Dyrekcja Loterii Państwowej (poprzedniczka Polskiego Monopolu Loteryjnego)
Data wytworzenia: 1935-01-01
Wytwórca: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych [prawdopodobnie]
Miejsce wytworzenia: Warszawa
Typ dokumentu: bilet
Język: pol
Powiązania: CATL 44 A / 20.8.1
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnił Marek Lepka
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Polska Loteria Klasowa, losy
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Dokumenty archiwalne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.