Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Mariusz Siemek” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego (TUR)”

 

Członkowie TUR na wycieczce w Paczółtowicach

Kolekcja (zbiór/zespół): Mariusz Siemek, Słowa kluczowe: wycieczka, Paczółtowice, TUR, Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego


Członkowie Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (TUR) na wycieczce w Paczółtowicach w 1930 r. Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego (TUR) powstało z inicjatywy Ignacego Daszyńskiego, na mocy uchwały Rady Naczelnej PPS z dnia 21 grudnia 1922 r. Organizacjami autonomicznymi w ramach TUR były "Czerwone Harcerstwo", Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego oraz Organizacja Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (OMTUR). Na terenie obecnej gminy Trzebinia działało początkowo Stowarzyszenie Młodzieży Robotniczej "Siła", przekształcone następnie w Organizację Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (OMTUR), w miejscowym środowisku zwaną potocznie również TUR-em. Pierwsze komórki TUR powstały w 1921 r. na terenie Myślachowic i Trzebini. W 1929 roku powstała w Myślachowicach organizacja Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, założona z inicjatywy S. Nowakowskiego, Władysława Kopcia, Władysława Siemka, S. Celeja i Antoniego Rejdycha. W 1931 roku, na terenie obecnej gminy Trzebinia, działały już koła TUR-u w Trzebini, Myślachowicach, Trzebionce, a od 1934 roku także w Sierszy. Fotografię z wycieczki młodzieży TUR (prawdopodobnie koła z Myślachowic) do Paczółtowic udostępnił Mariusz Siemek.


Nazwa dokumentu: Członkowie TUR na wycieczce w Paczółtowicach
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Mariusz Siemek
Teczka (jednostki archiwalna): Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego (TUR)
Numer ID: CATL 44 A / 21.6.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1930-06-01 - 1930-09-30
Wytwórca: Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego (TUR)
Miejsce wytworzenia: Paczółtowice (w Małopolsce)
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnił Mariusz Siemek
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: wycieczka, Paczółtowice, TUR, Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego (TUR)"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.