Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Jadwiga i Tadeusz Wrońscy” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Towarzystwo Szkoły Ludowej w Krzu”

 

Pieczęć Biblioteki TSL w Krzu

Kolekcja (zbiór/zespół): Jadwiga i Tadeusz Wrońscy, Słowa kluczowe: Towarzystwo Szkoły Ludowej, Krze, Gmina Trzebinia, biblioteka, pieczęć, Adam Asnyk


Pieczęć z napisem "Bibljoteka T.S.L. im. A.Asnyka w Krzu", znajdująca się na książce Adama Nasielskiego p.t. "Biały jacht", wydanej przez Stanisława Cukrowskiego (Warszawa 1935). Ulokowana w Domu Ludowym w Krzu (obecnie dzielnica Trzebini) biblioteka działała od 1912 roku. Powstała ona pod egidą krakowskiego oddziału Towarzystwa Szkoły Ludowej i otrzymała imię Adama Asnyka – zmarłego w 1897 roku poety, społecznika, radnego miasta Krakowa, posła na Sejm Galicyjski, członka kolegium redakcyjnego czasopisma „Nowa Reforma”, współorganizatora i pierwszego prezesa Towarzystwa Szkoły Ludowej. Ze wspomnień Mariana Kasprowicza wynika, że Biblioteka TSL im. Adama Asnyka w Krzu dysponowała około 1000 egz. książek oraz oferowała swoim czytelnikom również prasę. Przez wiele lat bibliotekę prowadzili Piotr Gromadzik i Stanisław Kawala. Placówka biblioteczna w Krzu, nosząca imię A. Asnyka, przetrwała do wybuchu II wojny światowej. W 1996 roku otwarto w tym samym miejscu Punkt Biblioteczny, działający w oparciu o księgozbiór trzebińskiej biblioteki centralnej. W 1999 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini, w 50-lecie swego istnienia, przyjęła imię Adama Asnyka – nawiązując tym samym do istniejącej niegdyś w Krzu Biblioteki TLS im. A. Asnyka oraz do przedwojennych tradycji propagowania czytelnictwa na terenie obecnej gminy Trzebinia. Dokument z pieczęcią udostępnili J.T. Wrońscy.


Nazwa dokumentu: Pieczęć Biblioteki TSL w Krzu
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Jadwiga i Tadeusz Wrońscy
Teczka (jednostki archiwalna): Towarzystwo Szkoły Ludowej w Krzu
Numer ID: CATL 44 A / 10.1.5
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1935-01-01 - 1936-12-31
Wytwórca: Bibliotekia im. A. Asnyka w Krzu
Miejsce wytworzenia: Krze (obecnie dzielnica Trzebini)
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnili J.T. Wrońscy
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Towarzystwo Szkoły Ludowej, Krze, Gmina Trzebinia, biblioteka, pieczęć, Adam Asnyk
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Towarzystwo Szkoły Ludowej w Krzu"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.