Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Henryk Chrzanowski” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Obiekty i uroczystości”

 

Kopalnia "Artur" w Sierszy

Kolekcja (zbiór/zespół): Henryk Chrzanowski, Słowa kluczowe: KWK


Kopalnia "Artur" w Sierszy widok z 1923 r.(zdjęcie sygnowane odręcznie na rewersie). Obecnie Siersza stanowi dzielnicę Trzebini. Szyby "Artur Główny" (głęboki na 140 metrów) i "Artur Pomocniczy" zaczęto drążyć w latach 1880-1884 na terenie kopalni o nazwie "Nowa Izabela" (uruchomionej w 1861 r.). Kiedy w roku 1890 unieruchomiono "Nową Izabelę" wybudowane w latach 80. XIX stulecia szyby dały nazwę nowej kopalni - "Artur". Od 1 marca 1949 roku kopalnie "Artur" i "Zbyszek" połączono w jeden zakład o nazwie Kopalnia Węgla Kamiennego "Siersza" (KWK "Siersza"). W latach 90. XX stulecia na terenie KWK "Siersza"znajdowały się szyby: "Artur Główny", "Artur Nowy", "Artur IV" i "Artur III" natomiast poza zakładem szyb "Zbyszek" i "Paula" w Trzebini, szyb "Zofia" i szyb wentylacyjny "Misiury" w Sierszy, szyb wentylacyjny "Walter" w Myślachowicach oraz najmłodszy, szyb "Wschodni" w Karniowicach. Kopalnia posiadała wentylatory głównego przewietrzania przy szybach "Artur-Główny", "Zbyszek", "Walter", "Zofia" i "Wschodni". Mimo podjętych działań reorganizacyjnych (likwidacja zbędnych obiektów i szybów, budowa odsiarczalni węgla) i oszczędnościowych, z dniem 1 listopada 1999 roku rozpoczęto likwidację i w 2001 roku kopalnie zamknięto. Większość budynków i obiektów została wyburzona a teren wyplantowany. Pozostawiono jedynie budynek wieży szybowej i nadszybia oraz maszyny wyciągowej szybu "Zbyszek" w Trzebini, jako pamiątkę po górnictwie węglowym ziemi trzebińskiej. Prezentowana fotografia pochodzi z okresu, gdy zakład funkcjonował pod nazwą kopalnia "Artur" - udostępnił Henryk Chrzanowski.


Nazwa dokumentu: Kopalnia "Artur" w Sierszy
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Henryk Chrzanowski
Teczka (jednostki archiwalna): Obiekty i uroczystości
Numer ID: CATL 44 A / 30.1.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1923-03-01 - 1923-10-31
Miejsce wytworzenia: Trzebinia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: CC-BY-NC biblioteka - udostępnił Henryk Chrzanowski
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: KWK
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Obiekty i uroczystości"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.